Jak przewozić kajak?

Kajaki na dachu samochodu

Wiosna coraz bliżej, a to oznacza, że na wodnych szlakach znów pojawią się kajaki. Wiele wskazuje na to, że zorganizowane spływy w tym roku nadal nie będą najbezpieczniejszą opcją. Warto więc dowiedzieć się, jak samodzielnie przewozić kajak.

Sezon kajakowy coraz bliżej. Jak się przygotować?

Chociaż pływać kajakiem można nawet zimą, większość wodniaków jesienią odstawia sprzęt do przystani lub garażu. Wiosna to jednak sygnał, że sezon kajakowy zbliża się wielkimi krokami. Jeśli w tym roku chcielibyście spróbować sił w samodzielnej organizacji spływów, warto już teraz wyposażyć się w odpowiedni sprzęt i zastanowić się nad tym, w jaki sposób będziecie go transportować.

Opcji jest kilka, a każda z nich ma zarówno zalety, jak i wady. Szczególną uwagę warto zwrócić na te drugie, bo od nich zależy nie tylko komfort podróży, ale też bezpieczeństwo sprzętu i możliwość dotarcia do niektórych miejsc. By pomóc wam w podjęciu decyzji, przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym wyjaśniamy, jak przewozić kajak wygodnie i bez obaw.

Łatwe przewożenie kajaka. Czy warto kupić kajak dmuchany lub składany?

Jeśli jeszcze nie wyposażyliście się we własny kajak, warto rozważyć najprostsze i najtańsze rozwiązanie – zakup modelu pneumatycznego lub składanego. Ich ceny zaczynają się już od niespełna tysiąca złotych – za tę kwotę kupicie jednostkę do rekreacyjnego pływania po spokojnych wodach. Za bardziej zaawansowany kajak trzeba oczywiście zapłacić dużo więcej – nawet kilka tysięcy złotych.

Dobry dmuchany kajak, choć niepozorny, sprawdzi się nawet na trudnych technicznie rzekach. Jego największa zaleta to kompaktowe rozmiary. Po spuszczeniu powietrza jest wielkości większej torby podróżnej i z powodzeniem zmieści się w bagażniku auta lub w boksie dachowym. Wady? Przede wszystkim większa podatność na uszkodzenia, o czym warto pamiętać na rzekach zwałkowych lub z wystającymi z dna kamieniami.

Przewożenie kajaka na dachu samochodu. Jak wykorzystać bagażnik?

Jeżeli jednak kupno „dmuchawca” do was nie przemawia lub macie już swój kajak, z którym nie chcecie się rozstawać, do jego transportu możecie wykorzystać bagażnik dachowy. Do wyboru macie dwie opcje. Pierwsza to bagażnik przystosowany do przewożenia kajaka na dachu samochodu. Druga – dokupienie specjalnych uchwytów mocujących sprzęt wodny do istniejącego już bagażnika.

Transport na dachu ma swoje mocne strony. Po pierwsze – nie ogranicza widoczności z tyłu, czego nie można powiedzieć o przyczepce. Bez problemu możecie też z tak zamocowanymi kajakami poruszać się w trudnym terenie. Niestety nie sposób zapomnieć też o wadach. Pierwsza to fakt, że w ten sposób możecie przewieźć jeden, a maksymalnie dwa kajaki. Druga – możliwość uszkodzenia łódki w transporcie. By temu zapobiec, możecie dokupić dmuchany bagażnik lub owinąć ją gąbką.

Jak przewozić kajak samochodem? Wady i zalety przyczepy kajakowej

Przyczepka to dobry sposób na to, jak przewozić kajak samochodem, sprawdzający się zwłaszcza wtedy, gdy do przewiezienia mamy kilka kajaków. Decydując się na taki krok, warto jednak pamiętać, że jazda z dużą przyczepą nie jest zbyt komfortowa i wymaga większych umiejętności. Dotyczy to przede wszystkim nieutwardzonych dróg – a tylko takimi można dotrzeć do większości szlaków wodnych.