Jak przewieźć rower? Poradnik dla właścicieli samochodów osobowych

Jak przewieźć rower? 4 metody dla właścicieli samochodów osobowych

Jak przewieźć rower samochodem osobowym, by było to bezpieczne dla kierowcy, pasażerów i sprzętu? O tym, którą metodę wybrać, a w najnowszym wpisie blogowym przedstawiamy 4 najpopularniejsze, zależy przede wszystkim rodzaj i waga roweru, a także model samochodu. O czym należy pamiętać, by podróż była bezpieczna i komfortowa?

Jak przewieźć rower samochodem osobowym? 4 metody

  1. Na dachu – jednym z popularniejszym sposobów na przewóz rowerów jest wybór bagażnika na dach – w ofercie naszego sklepu są to uchwyty rowerowe. Jakie są zalety tego sposobu przewozu jednośladów? Rower umieszczony na dachu nie wydłuża pojazdu – jest to atut szczególnie w dużych miastach i innych miejscach (np. zatłoczonych kurortach), gdzie brakuje miejsc do parkowania. Inna zaleta – w razie kolizji lub stłuczki – coś, co znajduje się na dachu, bardzo rzadko zostaje uszkodzone.
  2. Na tylnej klapie – jedną z odpowiedzi na pytanie o to, jak przewieźć rower samochodem, jest możliwość skorzystania z uchwytu na tylną klapę. Stan polskich dróg nie napawa optymizmem i tego typu bagażnik niekoniecznie dobrze się u nas sprawdzi. Użytkownicy bagażnika rowerowego na tylną klapę borykają się z problemami, takimi jak wgnieciona klapa bagażnika czy porysowany lakier. Przeszkodą jest również fakt, że nie każdy typ samochodu i nadwozia jest dopasowany do takiego rodzaju bagażnika. 
  3. Na haku (platformie rowerowej) – kolejna propozycja bagażnika do przewozu rowerów, również dostępna w ofercie naszego sklepu, to platformy rowerowe. Przewóz jednośladów na haku ma wiele zalet. Najważniejsze z nich docenią posiadacze rowerów nietypowych lub ciężkich – nie każdy rower da się przewieźć na dachu, dlatego idealną alternatywą dla uchwytów rowerowych są właśnie platformy i hak.
  4. We wnętrzu pojazdu – małe rowery dziecięce zmieszczą się we wnętrzu pojazdu osobowego, ale inne modele – w standardowych wymiarach – już niekoniecznie. Można oczywiście próbować rozkręcić rower na kilka części, a po dojechaniu na miejsce złożyć go w całość, jednak istnieje ryzyko, że nie zrobimy tego dobrze. Ponadto rowery we wnętrzu samochodu osobowego mogą porysować lakier, pozostawić brud lub zasłaniać kierowcy szybę, co stanowi zagrożenie na drodze. W większości modeli samochodów osobowych kanapa z tyłu się składa, dzięki temu jest więcej miejsca na bagaże.

Jak przewieźć rower? Najważniejsze zasady

Jeśli chodzi o prawidłowy i zgodny z obowiązującymi przepisami sposób na przewóz rowerów w pojeździe osobowym, to zasady zależą przede wszystkim od rodzaju bagażnika. W przypadku uchwytu rowerowego waga załadunku (wraz z bagażnikiem) nie powinna przekraczać maksymalnej ładowności dachu. Rowery powinny być odpowiednio zabezpieczone i nie mogą zasłaniać kierowcy przedniej ani tylnej szyby. W przypadku przewozu rowerów na tylnej klapie aspekt, o którym należy pamiętać, to fakt, że jednoślady wydłużają tył pojazdu, o czym należy pamiętać przede wszystkim podczas parkowania. Jeśli chodzi o przewóz rowerów na platformie z hakiem, to przepisy nakładają na posiadaczy takiego bagażnika obowiązek, by platforma posiadała trzecią tablicę rejestracyjną, oświetlenie i kierunkowskazy.

Jak przewieźć rower? O tym zapomnij!

Warto pamiętać, że załadunek musi spełniać wymogi opisane w ustawie Prawo o ruchu drogowym z 1997 roku, w której poruszono m.in. następujące kwestie o załadunku:

  • nie może utrudniać kierowania pojazdem i ograniczać widoczności drogi,
  • nie może zasłaniać świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych.

Rower – bez względu na to, gdzie się znajduje (na dachu, platformie czy we wnętrzu samochodu) powinien być odpowiednio zamocowany i zabezpieczony. Wszystkie bagażniki z naszej oferty posiadają szereg funkcjonalności, które to gwarantują. Uchwyty rowerowe posiadają pokrętło ogranicznika, które wyraźnie wskazują, czy zostały dokręcone odpowiednio mocno i montaż rowerów jest prawidłowy. Z kolei platformy rowerowe również mają sprytny sposób zamykania – przy użyciu odłączanych ramion z gałkami, gdy klikną jest to sygnał, że osiągnięto optymalną siłę ich mocowania.

Inne pytania o porady

  1. Wybieram uchwyty rowerowe, na co zwrócić uwagę?
  2. Wybieram platformę, na co zwrócić uwagę?
  3. Co wybrać, platformę na hak holowniczy, czy uchwyt rowerowy na dach?
  4. Szybki słownik pojęć