Jak przewieźć 4 rowery?

4 rowery na dachu samochodu

Przewiezienie samochodem większej liczby rowerów może być sporym wyzwaniem. Podpowiadamy dwa sposoby na to, jak przewieźć 4 rowery jednym samochodem.

Jak przewieźć 4 rowery samochodem? Dwa najważniejsze sposoby

Nadchodząca wiosna i lato to najlepszy czas na rowerowe wycieczki w gronie rodziny lub przyjaciół. Jeśli jednak okoliczne szlaki znacie już na pamięć, warto spróbować swoich sił na nieco bardziej odległych traktach. To z kolei rodzi pewne problemy, związane przede wszystkim z przetransportowaniem samochodem jednośladów na miejsce. Szczególnie dotkliwe mogą się one okazać w przypadku wyjazdów większą grupą, kiedy przewozicie więcej niż 3 rowery.

O ile rozwiązań pozwalających przewieźć 2 lub 3 rowery na rynku jest całkiem dużo, to w przypadku 4 lub 5 jednośladów wybór jest dużo mniejszy. Na szczęście nie oznacza to, że chcąc zorganizować wycieczkę w kilkuosobowym gronie, nie znajdziecie dla siebie żadnej opcji. W nowym wpisie skupiamy się na dwóch rozwiązaniach dla osób zastanawiających się, jak przewieźć 4 rowery na dachu lub tylnej klapie auta w wygodny i, co najważniejsze, bezpieczny sposób.

Jak przewieźć 4 rowery z tyłu samochodu? Platforma rowerowa na hak holowniczy

Najwygodniejszy sposób na to, jak przewieźć 4 rowery samochodem to na pewno platforma rowerowa montowana z tyłu pojazdu. Zwykle mocuje się ją do haka holowniczego, co sprawia, że cała procedura jest szybka i bezproblemowa nawet dla osób nieposiadających większych technicznych umiejętności. Nawet jeśli przy pracy natraficie na jakiekolwiek komplikacje, skorzystać z dostępnych na naszej stronie filmów instruktażowych. Platforma dotrze do was fabrycznie złożona – wystarczy tylko zamontować ją na haku.

Platformy tego typu pozwalają zwykle na przewiezienie od 2 do 3 rowerów. Dzięki specjalnym adapterom ich pojemność można jednak zwiększyć aż do 4 jednośladów. Takie rozwiązanie warto wybrać przede wszystkim ze względu na wygodę, bo roweru umieszczone za samochodem nie zaburzają aerodynamiki pojazdu. W przeciwieństwie do bagażników dachowych nie musicie też obawiać się tuneli, nisko zawieszonych tablic czy gałęzi drzew.

Jak przewozić 4 rowery na dachu samochodu? Uchwyty rowerowe do bagażnika

Jeśli szukacie dobrej metody na to, jak przewozić na dachu 3 rowery (a nawet większą ich ilość), warto zastanowić nad specjalnymi uchwytami montowanymi do bagażnika dachowego. Na naszej stronie znajdziecie zestawy umożliwiające transport do czterech rowerów. Pojedynczy uchwyt znosi obciążenie do 20 kilogramów, co sprawia, że można stosować go w połączeniu ze wszystkimi rowerami szosowymi i większością trekkingowych czy górskich. Jazda z zamocowanymi tak rowerami jest mniej wygodna niż w przypadku platformy, ale jest to rozwiązanie dużo tańsze.

Jeśli powyższe rozwiązania to za mało, a wy zastanawiacie się, jak przewieźć 5 rowerów lub więcej, możecie połączyć oba rozwiązania, podróż z jednośladami zamocowanymi zarówno na dachu, jak i z tyłu pojazdu wymagać będzie wprawdzie ogromnej ostrożności, ale jest jak najbardziej wykonalna.