Jak dopasować box dachowy do samochodu?

box dachowy dopasowany do samochodu

Box samochodowy to akcesorium bardzo lubiane przez kierowców – pozwala zwiększyć przestrzeń ładunkową auta i w bezpieczny oraz komfortowy sposób przewieźć bagaże, narty czy inne pakunki. Jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu? Jak dopasować box dachowy do samochodu?

Jak dobrać box dachowy? O wymiarach

Przed Tobą wyjazd na narty i zastanawiasz się, w jaki sposób przetransportować sprzęt sportowy? Box będzie najlepszym rozwiązaniem – zamykany pojemnik umieszczony na dachu samochodu zmieści nie tylko narty, ale także buty, kaski, kombinezony narciarskie, torby podróżne oraz wiele innych rzeczy, które mogłyby nie wejść do bagażnika. Jak dobrać box dachowy, żeby spełnił wszystkie nasze oczekiwania?

Na rynku znajdziemy boxy o różnej wielkości – najmniejsze mają ok. 300 litrów pojemności, a największe nawet 2 razy więcej. Kupując box warto oczywiście zwrócić uwagę na jego inne wymiary: długość, wysokość, a także ładowność. Obecnie do dyspozycji klientów pozostają modele mierzące od 100 do nawet 275 cm długości i o wysokości od 39 do 90 cm. Chcesz przewieźć narty, ale boisz się, czy auto zmieści się do garażu podziemnego? Wybierz dłuższy, ale bardziej płaski box.

Pamiętaj, że wyższe bagażniki dachowe mogą zwiększać opory powietrza w trakcie jazdy, co przyczynia się do większych nakładów na benzynę.

Ogromne znaczenie ma również ładowność boxów – optymalna to ok. 50 kg. Zwróć również uwagę na nośność dachu, którą producent samochodu podaje w instrukcji obsługi pojazdu. Dlaczego ten parametr jest istotny? Bo dzięki niemu podejmiesz słuszną decyzję zakupową i unikniesz uszkodzeń. Przykład: udźwig dachu – 50 kilogramów i ładowność boxu – 75 kilogramów. W razie jakichkolwiek usterek lub awarii z tego tytułu producent boxa nie uwzględni reklamacji.

Kluczowe jest też wybieranie lekkich boxów. Weźmy pod uwagę taką hipotetyczną sytuację: udźwig dachu wynosi 50 kg, a my kupujemy ciężki box o ładowności 50 kg, którego waga wraz z bagażnikiem bazowym wynosi 25 kg. Wtedy będziemy mogli załadować do boxu tylko 25 kg, choć jego ładowność wynosi 50 kg. Dlatego też powinniśmy wybierać jak najlżejsze boxy.

Szybkość montażu i sposób otwierania boxów dachowych

Wybierając box dachowy powinniśmy także zwrócić uwagę na sposób montażu bagażnika – ważne, żeby nie nastręczał wielu problemów. Obecnie na rynku dostępne są modele wyposażone w system szybkiego montażu „fast-click”, w procesie tym pomagają również systemy ze zintegrowanym wskaźnikiem siły mocowania, które pozwalają zamontować bagażnik bezpośrednio do relingów dachowych. Zastanawiasz się, jak dopasować box dachowy do samochodu? Koniecznie sprawdź, czy będzie on kompatybilny z zamontowanymi na dachu belkami bazowymi. Box nie pasuje? Warto rozważyć zakup adapterów, które ułatwią montaż.

Przy wyborze boxa nie bez znaczenia jest także sposób otwierania bagażnika. Obecnie w sprzedaży dostępne są modele otwierane zarówno jednostronnie, jak i dwustronnie, co bardzo ułatwia wyjmowanie bagaży. Dobrym pomysłem jest też zainwestowanie w dodatkowe wyposażenie, np. specjalne siatki mocujące, które umieszcza się wewnątrz boxa. Warto także inwestować w modele wyposażone w centralny zamek, który zabezpieczy przed otwarciem boxa przez osoby niepowołane. Najlepiej wybierać modele spełniające normy City-Crash, a także posiadające certyfikaty i atesty – np. wydawane przez TÜV.

Box dachowy a model samochodu

Kolejnym istotnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wybieraniu odpowiedniego boxa dachowego, jest model użytkowanego samochodu. Według ekspertów długość boxa nie może przekraczać długości dachu, a najlepiej żeby była krótsza o około 10 cm. Ograniczenia w doborze boxa mogą więc dotknąć w szczególności właścicieli małych, kompaktowych aut.

Inne pytania o boxy dachowe

  1. Mam mało miejsca w garażu, gdzie mam przechowywać box, kiedy go nie potrzebuje?
  2. Czy mogę jeździć z boxem na dachu przez cały czas?
  3. O czym jeszcze warto pamiętać?
  4. Jak mam myć boxa?
  5. Jak mocuje się boxa na dachu?
  6. Czym się różnią box X i Y? Który mam wybrać?
  7. Szybki słownik pojęć