
Prawidłowe rozmieszczenie bagażu w samochodzie nie tylko wpływa na komfort podróży, ale pozwala także uniknąć surowych mandatów, które grożą za przewożenie pakunków w sposób utrudniający widoczność. Jak się dobrze spakować? Przedstawiamy praktyczne sposoby.
Jak spakować się do samochodu? Sprawdź przepisy
Pakowanie bagaży przed podróżą to czynność, której wiele osób nie lubi – walizek z ubraniami, obuwiem, kosmetykami, pakunków ze sprzętem sportowym oraz innych rzeczy potrzebnych na wyjazd jest często tak dużo, że trudno je rozsądnie ulokować w pojeździe. Nadmierna ilość walizek może stanowić zagrożenie na drodze, a nie każdy podróżny wie, że za bagaż utrudniający widoczność można zostać ukaranym mandatem.
Jak zatem spakować się do samochodu?
Szczegółowe regulacje dotyczące przewożenia ładunków w pojeździe i na jego dachu znajdują się w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Według przepisów bagaż nie może przekroczyć maksymalnej ładowności pojazdu, naruszać stateczności samochodu, utrudniać kierowania nim, ograniczać widoczności drogi, zasłaniać świateł, urządzeń sygnalizacyjnych i tablic rejestracyjnych. Osobne regulacje dotyczą ładunków umieszczonych na pojeździe – powinny one być zabezpieczone przed zmianą położenia.
THULE EXCELLENCE XT 6119B4 795,93 zł
THULE EXCELLENCE XT 6119T4 795,93 zł
BOX PACKLINE NX 2153 535,77 zł
Jak się dobrze spakować, czyli kolejność i najważniejsze zasady pakowania
Przed Tobą wyjazd na upragnione wakacje? Jeśli chcesz sprytnie ulokować bagaże w samochodzie, zacznij od pakowania najcięższych walizek – powinny one znajdować się na samym spodzie bagażnika, możliwie jak najbliżej tylnej kanapy. Z kolei miękkie torby materiałowe, śpiwory czy mniejsze pakunki można zastosować jako wypełnienie między sztywnymi bagażami, dzięki czemu całość będzie załadowana możliwie ciasno. Lekkie bagaże należy pakować ostatnie. A jak dobrze się spakować, żeby eleganckie sukienki, formalne koszule oraz inne elementy garderoby nie pogniotły się w czasie podróży? Najlepiej przewozić je w specjalnych pokrowcach do zawieszenia na uchwycie nad drzwiami.
Warto również pamiętać o dobrym umocowaniu przedmiotów leżących luzem w kabinie pojazdu, gdyż w czasie wypadku mogą one stanowić śmiertelne zagrożenie. Eksperci szacują, że w samochodzie rozpędzonym do 90 km/h i uderzającym w przeszkodę zwykła butelka z wodą mineralną waży ok. 200 kilogramów. Dla zachowania bezpieczeństwa należy też pozostawić na wierzchu apteczkę oraz trójkąt ostrzegawczy – w żadnym wypadku nie pozostawiać ich pod najcięższymi bagażami.
Kiedy warto wykorzystać box dachowy?
Dodatkowe miejsce na walizki, sprzęt sportowy (np. narty) oraz inne pakunki niezbędne na urlopie zapewnią pojemne i funkcjonalne bagażniki dachowe, które zwiększają przestrzeń załadunkową auta. Na rynku dostępne są modele o wytrzymałej konstrukcji, niewielkim ciężarze oraz opływowym kształcie, które nie zwiększają oporów powietrza w czasie podróży. Do zamocowania przedmiotów wewnątrz bagażnika służą specjalne siatki oraz przegrody, a centralny zamek zabezpiecza przed otwarciem boxa przez osoby postronne.