Jak dobrze spakować się do samochodu?

Jak się dobrze spakować do samochodu? Poradnik

Prawidłowe rozmieszczenie bagażu w samochodzie nie tylko wpływa na komfort podróży, ale pozwala także uniknąć surowych mandatów, które grożą za przewożenie pakunków w sposób utrudniający widoczność. Jak się dobrze spakować? Przedstawiamy praktyczne sposoby. 

Jak spakować się do samochodu? Sprawdź przepisy

Pakowanie bagaży przed podróżą to czynność, której wiele osób nie lubi – walizek z ubraniami, obuwiem, kosmetykami, pakunków ze sprzętem sportowym oraz innych rzeczy potrzebnych na wyjazd jest często tak dużo, że trudno je rozsądnie ulokować w pojeździe. Nadmierna ilość walizek może stanowić zagrożenie na drodze, a nie każdy podróżny wie, że za bagaż utrudniający widoczność można zostać ukaranym mandatem.

Jak zatem spakować się do samochodu?

Szczegółowe regulacje dotyczące przewożenia ładunków w pojeździe i na jego dachu znajdują się w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Według przepisów bagaż nie może przekroczyć maksymalnej ładowności pojazdu, naruszać stateczności samochodu, utrudniać kierowania nim, ograniczać widoczności drogi, zasłaniać świateł, urządzeń sygnalizacyjnych i tablic rejestracyjnych. Osobne regulacje dotyczą ładunków umieszczonych na pojeździe – powinny one być zabezpieczone przed zmianą położenia.

Jak się dobrze spakować, czyli kolejność i najważniejsze zasady pakowania

Przed Tobą wyjazd na upragnione wakacje? Jeśli chcesz sprytnie ulokować bagaże w samochodzie, zacznij od pakowania najcięższych walizek – powinny one znajdować się na samym spodzie bagażnika, możliwie jak najbliżej tylnej kanapy. Z kolei miękkie torby materiałowe, śpiwory czy mniejsze pakunki można zastosować jako wypełnienie między sztywnymi bagażami, dzięki czemu całość będzie załadowana możliwie ciasno. Lekkie bagaże należy pakować ostatnie. A jak dobrze się spakować, żeby eleganckie sukienki, formalne koszule oraz inne elementy garderoby nie pogniotły się w czasie podróży? Najlepiej przewozić je w specjalnych pokrowcach do zawieszenia na uchwycie nad drzwiami.

Warto również pamiętać o dobrym umocowaniu przedmiotów leżących luzem w kabinie pojazdu, gdyż w czasie wypadku mogą one stanowić śmiertelne zagrożenie. Eksperci szacują, że w samochodzie rozpędzonym do 90 km/h i uderzającym w przeszkodę zwykła butelka z wodą mineralną waży ok. 200 kilogramów. Dla zachowania bezpieczeństwa należy też pozostawić na wierzchu apteczkę oraz trójkąt ostrzegawczy – w żadnym wypadku nie pozostawiać ich pod najcięższymi bagażami.

Kiedy warto wykorzystać box dachowy?

Dodatkowe miejsce na walizki, sprzęt sportowy (np. narty) oraz inne pakunki niezbędne na urlopie zapewnią pojemne i funkcjonalne bagażniki dachowe, które zwiększają przestrzeń załadunkową auta. Na rynku dostępne są modele o wytrzymałej konstrukcji, niewielkim ciężarze oraz opływowym kształcie, które nie zwiększają oporów powietrza w czasie podróży. Do zamocowania przedmiotów wewnątrz bagażnika służą specjalne siatki oraz przegrody, a centralny zamek zabezpiecza przed otwarciem boxa przez osoby postronne.

Inne pytania o boxy dachowe

  1. Mam mało miejsca w garażu, gdzie mam przechowywać box, kiedy go nie potrzebuje?
  2. Czy mogę jeździć z boxem na dachu przez cały czas?
  3. O czym jeszcze warto pamiętać?
  4. Jak mam myć boxa?
  5. Jak mocuje się boxa na dachu?
  6. Czym się różnią box X i Y? Który mam wybrać?
  7. Szybki słownik pojęć