Jak bezpiecznie przewozić deskę snowboardową?

Deska snowboardowa na mieści się w samochodzie. Jak bezpiecznie przewieźć snowboard?

Do rozpoczęcia sezonu zimowego zostało niewiele czasu. Warto więc już teraz zaplanować tegoroczne snowboardowe wyjazdy. Z oczywistych względów możliwości nie będą tak szerokie, jak w ubiegłych latach, jednak wyjazd na własną rękę, swoim samochodem, okaże się bezpieczny. Przewiezienie deski autem może jednak sprawiać pewne problemy. Jak ich uniknąć? Jak bezpiecznie i wygodnie przetransportować snowboard? Jaki pokrowiec na deskę snowboardową będzie najlepszym wyjściem? Odpowiedzi na te pytania udzielamy poniżej. 

Transport snowboardu – porady i sposoby

Planując snowboardowy wyjazd, można po prostu przesłać deskę wraz z pozostałym sprzętem kurierem. Tego rozwiązania jednak zdecydowanie nie polecamy. W internecie można znaleźć mnóstwo relacji dotyczących uszkodzeń w transporcie. Pozostaje więc samodzielne dowiezienie deski na miejsce. Tu do wyboru mamy między innymi:

  • Przewiezienie deski we wnętrzu auta: to rozwiązanie polecane tylko w ostateczności. Deska nie tylko zajmuje sporo miejsca w kabinie, ale też może zabrudzić lub uszkodzić tapicerkę oraz pozostałe elementy wyposażenia. W razie wypadku lub gwałtownego hamowania może również stanowić spore zagrożenie dla kierowcy i pasażerów.
  • Przewiezienie snowboardu na dachu: bezpieczniejsze – zarówno dla pasażerów, jak i wnętrza auta – i wygodniejsze rozwiązanie. Decydując się na ten sposób, warto jednak pamiętać, że deska narażona jest na niekorzystne czynniki, takie jak wilgoć, sól drogowa czy uszkodzenia mechaniczne. Deska zamocowana na dachu zmienia też właściwości aerodynamiczne samochodu, spowalniając go, generując hałas i przyczyniając się do zwiększenia zużycia paliwa. Tych problemów częściowo można uniknąć, mocując ją dziobem skierowanym ku dołowi. Wymiary deski nie powinny też być większe niż długość auta.
  • Przewiezienie deski w boxie dachowym: zdecydowanie najlepsze wyjście. Kształt boxu dachowego zapewnia dobrą aerodynamikę, przez co minimalizuje hałas i zużycie paliwa. Zapewnia też pełną ochronę deski przed deszczem, solą i uszkodzeniami. Nie bez znaczenia jest też fakt, że pozwala na bezpieczne i wygodne przewożenie również pozostałych bagaży – na przykład kasku i ubrań.

Pokrowiec na snowboard. Jaki wybrać?

Deska dużo lepiej zniesie wszelkie wyjazdy, jeśli na czas transportu odpowiednio go zabezpieczymy. Pokrowiec nie tylko zapewni ochronę samej desce, ale też reszcie ekwipunku. Jaki pokrowiec na deskę snowboardową sprawdzi się najlepiej? Przy jego wyborze warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • wymiary: przed jego zakupem, koniecznie powinniśmy wiedzieć, jaka jest długość deski oraz jej szerokość;
  • materiał: najlepiej sprawdzają się cordura lub poliester 600D. Powinien on być ponadto wzmocniony warstwą wodoodporną z PCV;
  • wzmocnienia: dodatkowe wzmocnienia z tworzywa sztucznego powinny się znaleźć przynajmniej na noskach deski. W najlepszych modelach znajdują się one na całej długości;
  • sposób otwierania: zamek umożliwiający otwarcie na płasko pozwala bez problemu dostać się do każdego bagażu, bez konieczności wyciągania pozostałych.

Inne pytania o niezbędnik kierowcy

  1. Szybki słownik pojęć