Ile rowerów na dachu można przewieźć? Poradnik, od czego zależy ta liczba

Ile rowerów na dachu można przewieźć - poradnik

Bagażniki i uchwyty rowerowe umieszczane na dachu samochodu to dobry sposób na transport jednośladów, np. w czasie rodzinnej wycieczki. Ile rowerów na dachu możemy maksymalnie umieścić? Czym należy się kierować przy wybieraniu bagażnika? Sprawdziliśmy to!

Ile udźwignie jeden uchwyt?

Dostępne na rynku uchwyty pozwalają przewieźć nawet kilka rowerów jednocześnie, dzięki czemu każdy członek rodziny może podczas wakacyjnego wyjazdu mieć własny jednoślad. Przykładowo większość bagażników marki Thule jest przystosowana do rowerów o maksymalnej masie 17-20 kg. Nowoczesny uchwyt na rower umożliwia transportowanie pojazdów w sposób stabilny i bezpieczny, dlatego rozwiązania tego typu cieszą się tak dużą popularnością. Wiele osób zastanawia się jednak, ile rowerów na dachu można maksymalnie przewieźć i od czego właściwie zależy ta liczba?

Sprawdź maksymalne obciążenie dachu pojazdu

Planując wakacyjny wyjazd i chcąc przewieźć rowery autem, pamiętajmy o tym, żeby sprawdzić, jaka jest nośność belek pojazdu, ponieważ to ona wyznacza nasz limit. Każdy model auta ma inne maksymalne obciążenie dachu, a informacje o tym znajdziemy w instrukcji obsługi samochodu. Przykładowo Honda Civic X z nadwoziem typu sedan, produkowana w latach 2017-2019, ma dopuszczalne obciążenie dachu 75 kg. Podobnie popularna Skoda Octavia III Scout w wersji kombi. Bardziej kompaktowe pojazdy mają mniejsze dopuszczalne obciążenie dachu – Ford Fiesta serii VIII w wersji Active może „udźwignąć” jedynie 50 kg. Na więcej mogą za to pozwolić sobie właściciele aut typu crossover – Citroen C4 Cactus dopuszcza obciążenie do 80 kg. Imponujące wyniki ma również Mazda 6 II czy Opel Insignia I (oba modele w wersji hatchback) – auta te mogą przewieźć na dachu obciążenie do 100 kg.

Ile rowerów na dachu mogę przewieźć? Sprawdź wagę jednośladów

Liczba rowerów umieszczonych na dachu będzie też uzależniona od ich wagi. Lekkie rowery o stalowej lub tytanowej konstrukcji z reguły osiągają masę od 11 do 13 kg, ale na rynku można też spotkać pojazdy, których waga nie przekracza 10 kg. W takiej sytuacji na dachu pojazdu można z powodzeniem przewieźć nawet cztery lub więcej jednośladów. Z kolei rowery górskie oraz trekkingowe ważą ok. 13-15 kg. Jeszcze większą masę mogą mieć rowery miejskie, które często osiągają nawet 20 kg, podobnie zresztą jak coraz bardziej popularne w naszym kraju modele typu „fat bike”. Te rowery górskie z charakterystycznymi, szerokimi oponami mogą ważyć nawet 16-17 kg. W takiej sytuacji na dachu możemy przewozić tylko jeden – dwa jednoślady.

O czym jeszcze musisz pamiętać?

Liczba rowerów przewożonych na dachu pojazdu nie jest bez znaczenia dla stanu naszego samochodu. Starajmy się dostosowywać do wytycznych producenta i nie przeciążać auta – może to negatywnie wpłynąć na komfort jazdy, uszkodzić pojazd, spowodować zagrożenie na drodze, a także skutkować surowym mandatem. Pamiętajmy również o tym, że do wagi jednośladów należy też doliczyć masę bagażnika bazowego (w większości przypadków maksymalnie do ok. 4 kg) oraz uchwytów.

Inne pytania o przepisy ruchu drogowego

  1. Wybieram uchwyty rowerowe, na co zwrócić uwagę?
  2. Wybieram platformę, na co zwrócić uwagę?
  3. Co wybrać, platformę na hak holowniczy, czy uchwyt rowerowy na dach?
  4. Szybki słownik pojęć