Ile może ważyć bagaż w boxie dachowym?

Ile może ważyć bagaż w boxie dachowym? Poradnik

Box dachowy to świetny sposób na zwiększenie ładowności samochodu. Ile jednak może ważyć przewożony w nim bagaż? Na to pytanie szukamy odpowiedzi w najnowszym wpisie blogowym. 

W przypadku kolizji, nieprawidłowo zamocowany lub przeładowany box dachowy może okazać się sporym zagrożeniem. Przy gwałtownej utracie prędkości często zamienia się w pocisk stanowiący bezpośrednie zagrożenie dla wszystkich znajdujących się na linii jego lotu. Dlatego przed wyruszeniem w dłuższą drogę, warto pokonać krótszy odcinek i sprawdzić, czy przy montażu boxu oraz rozmieszczaniu i unieruchamianiu bagażu nie popełniliśmy żadnych błędów. Jeszcze większe znaczenie ma łączna waga wszystkich przedmiotów przewożonych na dachu auta. W tym artykule wyjaśniamy, jak przeliczyć wagę bagażu i upewnić się, że ta nie przekracza możliwości naszego auta.

Ile może ważyć bagaż i jak obliczyć jego wagę?

Na samym początku warto dowiedzieć się, w jaki sposób należy przeliczyć wagę bagażu znajdującego się na dachu. To zadanie niezbyt trudne, jednak podczas dokonywania obliczeń nietrudno o popełnienie błędu, którego skutkiem może być przeciążenie dachu pojazdu. Wielu z nas pod uwagę bierze jedynie wagę samego bagażu, zapominając o tym, że bagażnik i elementy mocujące również stanowią spore obciążenie.

Sam box dachowy może ważyć od 10 (choć zdarzają się lżejsze modele) nawet do 30 kilogramów. Do tego należy doliczyć również wagę bagażnika bazowego, która zwykle oscyluje wokół 5 kilogramów. Kilka kilogramów mogą ważyć też taśmy i inne elementy, za pomocą których unieruchamiamy bagaż. Oznacza to, że na co najmniej kilkanaście przewożonych na dachu kilogramów przypada na sam bagażnik.

Ile może ważyć bagaż? Sprawdź ładowność dachu

Jak jednak dowiedzieć się, czy dany bagaż nie okaże się zbyt ciężki jak na możliwości naszego auta? To zależy od maksymalnej ładowności dachu. W przypadku samochodów osobowych wartość ta wynosi zwykle 50 kilogramów. Większa jest w pojazdach terenowych, których właściciele mogą przewieźć na dachu 75 kilogramów. W niektórych modelach dopuszczalna ładowność dachu jest jeszcze większa i wynosi aż 100 kilogramów – chodzi przede wszystkim o kombi z relingami dachowymi. Pod uwagę należy wziąć również maksymalne obciążenie belek bazowych, które powinno być takie samo lub większe niż łączna waga bagażu oraz boxu.

Jak jechać bezpiecznie z bagażem w boxie dachowym?

Dostosowanie się do zaleceń producenta auta co do obciążenia dachu to nie jedyny warunek konieczny, by podróż przebiegła bezpiecznie. Niezbędna będzie też zmiana techniki jazdy i dostosowanie jej do podniesionego środka ciężkości samochodu oraz nieprzekraczanie prędkości 130 kilometrów na godzinę. Pamiętajmy również, że każdy dodatkowy kilogram na dachu zmniejsza sterowność i stabilność pojazdu. Najcięższe bagaże warto więc przewozić we wnętrzu auta.

Inne pytania o boxy dachowe

  1. Mam mało miejsca w garażu, gdzie mam przechowywać box, kiedy go nie potrzebuje?
  2. Czy mogę jeździć z boxem na dachu przez cały czas?
  3. O czym jeszcze warto pamiętać?
  4. Jak mam myć boxa?
  5. Jak mocuje się boxa na dachu?
  6. Czym się różnią box X i Y? Który mam wybrać?
  7. Szybki słownik pojęć