Gdzie pod namiot w Polsce?

Wyjazd samochodem pod namiot na łono przyrody

Wakacje pod namiotem to sposób na niedrogi wypoczynek w bliskim kontakcie z naturą. Jeśli planujecie wypocząć właśnie w ten sposób, dowiedzcie się, jak zorganizować wypad.

Wakacje pod namiotem. Czy tylko latem?

Wprawdzie lato już minęło i dla zdecydowanej większości z was sezon biwakowy się skończył, ale nie oznacza to, że pod namiot nie da się już wyjechać. O ile zadbacie o właściwe nastawienie, ciepły ubiór i dostosowany do specyfiki obecnej pory roku sprzęt, taki wypad na pewno zaliczycie do udanych. 

To oczywiście propozycja tylko dla doświadczonych turystów. Jeśli do tej pory nie biwakowaliście zbyt często, plany najlepiej jest odłożyć co najmniej do późnej wiosny. Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczacie, przygotowaliśmy dla was poradnik, w którym wyjaśniamy, gdzie możecie spędzić weekend lub całe wakacje pod namiotem w Polsce. Dowiecie się z niego, co mówią na ten temat przepisy oraz czym dotrzeć na miejsce biwaku.

Wakacje pod namiotem. Jak najwygodniej dotrzeć na miejsce?

Transport to jeden z najważniejszych aspektów planowania wakacji pod namiotem. O ile chodzi o jednoosobowy wypad z lekkim sprzętem, nie powinny wiązać się z nim większe problemy. Te jednak mogą pojawić się, jeśli planujecie wyjazd z dziećmi. Wówczas niezbędna będzie większa ilość sprzętu i rzecz jasna większy namiot, to wpłynie na objętość waszego bagażu.Odradzamy więc podróże koleją. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie rzecz jasna dotarcie na biwak własnym samochodem. W spakowaniu sprzętu biwakowego, ubrań i niezbędnych drobiazgów bardzo pomocny okaże się box dachowy, który zwiększy przestrzeń ładunkową nawet o ponad 500 litrów. Jeśli planujecie na miejscu aktywny wypoczynek, wyposażcie się też w uchwyty na rowery lub kajak.

Gdzie pod namiot w Polsce? Pole kempingowe czy łono natury?

Kolejne pytanie, na które warto odpowiedzieć sobie planując wakacyjny biwak brzmi: Gdzie pod namiot w Polsce? Do wyboru macie zorganizowane pola biwakowe oraz, od niedawna, nocleg na łonie natury.

Pierwsze rozwiązanie jest idealne dla rodzin z dziećmi. Na miejscu będziecie mieli przynajmniej podstawową infrastrukturę (sanitariaty, sklep, kuchnię, apteczki). Bardzo często kempingi zapewniają też place zabaw, wypożyczalnie sprzętu sportowego lub strzeżone kąpieliska. Jeśli zastanawiacie się, gdzie wyjechać pod namiot z dziećmi w Polsce, koniecznie sprawdźcie ofertę danego obiektu.  Dzięki prowadzonemu przez Lasy Państwowe programowi Zanocuj w lesie od kilkunastu miesięcy możecie też legalnie biwakować poza polami namiotowymi. To dobra opcja dla miłośników survivalu, bushcraftu i pieszych bądź rowerowych wędrówek. Dotyczy to tylko noclegów w namiocie, hamaku lub pod gołym niebem. Nadal niedozwolone jest wjeżdżanie do lasu pojazdami silnikowymi oraz palenie ognisk poza wyznaczonymi miejscami. Nie wszędzie też można korzystać z kuchenki gazowej. Mapę obszarów objętych programem znajdziecie na stronie LP.