Gdzie na wakacje w Polsce? 5 pomysłów na urlop w kraju

Majówka w Polsce

W nowym artykule przedstawiamy wam pięć polskich regionów wraz z inspiracjami do aktywnego wypoczynku – pieszych i rowerowych wycieczek, spływów kajakowych lub wspinaczki. Jeśli rozważacie spędzenie urlopu w naszym kraju, koniecznie zapoznajcie się z naszymi propozycjami. 

Gdzie na wakacje w Polsce? Kaszuby

Przepiękny krajobraz z dziesiątkami jezior i ciągnącymi się po horyzont lasami, doskonała kuchnia i unikatowa kultura, łącznie z osobnym językiem i charakterystycznymi strojami. Przede wszystkim z tym kojarzymy Kaszuby. Wybierając się tam na wakacje, możecie zaplanować między innymi rodzinne wycieczki rowerowe, w czym pomogą liczne szlaki na czele z Kaszubską Marszrutą, spływy kajakowe tutejszymi rzekami i jeziorami lub spacery leśnymi ścieżkami. Koniecznie odwiedźcie też kilka restauracji serwujących tradycyjne dania. 

W organizacji wakacyjnego wyjazdu bardzo pomoże wam boks dachowy (w którym pomieścicie namiot, śpiwory, maty, pontony i inne duże elementy turystycznego ekwipunku) oraz dedykowany bagażnik do przewożenia rowerów.

Fajne miejsca na wakacje w Polsce: Pałuki

Rozciągające się na granicy województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego Pałuki to region idealny dla poszukujących odpoczynku od miejskiego zgiełku. Przez Pałuki przebiega kilka ciekawych krajobrazowo, spławnych dla kajaków rzek (np. Noteć, Gąsawka, Wełna i Foluska Struga), a w Żninie możecie ponadto spróbować swoich sił w wind- i kitesurfingu. Region ma też wiele do zaoferowania miłośnikom zabytków i historii. Możecie tu zwiedzić słynną osadę w Biskupinie, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji (położone tuż obok ruin średniowiecznego zamku), a także liczne drewniane kościoły. 

Gdzie jechać na wakacje w Polsce? Podlasie

Podlasie należy do regionów Polski w najmniejszym stopniu skażonych cywilizacją i miejskim zgiełkiem. Jego wizytówką jest oczywiście Puszcza Białowieska – najmniej przekształcony przez człowieka obszar leśny w Europie. To też kulturowy tygiel, gdzie krzyżują się wpływy katolicyzmu, prawosławia i islamu. W żadnym innym miejscu naszego kraju nie zobaczycie położonych tak blisko siebie kościołów, cerkwi i meczetów. Będąc na Podlasie koniecznie zwróćcie też uwagę na charakterystyczną drewnianą architekturę, obecną zarówno w miastach, jak i na wsiach.

Gdzie na urlop w Polsce? Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura, jak sama nazwa wskazuje, rozciąga się od Częstochowy do Krakowa. Charakterystycznym elementem jej krajobrazu są wapienne formacje skalne. Niektóre z nich udostępniono miłośnikom wspinaczki skałkowej. Drugi wyróżnik Jury Krakowsko-Częstochowskiej to zamki na czele z budowlami w Ogrodzieńcu, Olsztynie, Pieskowej Skale, Bobolicach, Mirowie i Smoleniu.

Gdzie na wakacje w Polsce? Ziemia Kłodzka

Ziemia Kłodzka to wciąż niedoceniony region, skrywający jednak masę unikatowych atrakcji. Zachwyca przepięknymi, górskimi krajobrazami (jest otoczona dziesięcioma pasmami) i licznymi szlakami pieszymi i różnym stopniu trudności. Na uwagę zasługują też twierdze w Kłodzku i Srebrnej Górze, zabytkowa kopalnia złota w Złotym Stoku, podziemna trasa turystyczna w Kłodzku, Kaplica Czaszek Kudowie-Zdroju i Muzeum Papiernictwa w Dusznikach.