Gdzie na Mazury? Podpowiadamy, gdzie najlepiej pojechać na Mazury (niezależnie od pory roku)

Mazury

Są nazywane Krainą Tysiąca Jezior (chociaż w rzeczywistości jest ich tam ponad dwukrotnie więcej) lub Zielonymi Płucami Polski. Mazury, bo o nich właśnie mowa, to region jak mało który sprzyjający odpoczynkowi od codziennego zgiełku i regeneracji sił. Jest też bardzo różnorodny, a jego oferta turystyczna – na tyle szeroka, że znajdziecie tu coś dla siebie bez względu na to, w jaki sposób zamierzacie spędzić swój urlop. Przygotowaliśmy listę 5 szczególnie interesujących miejsc na Mazurach dla turystów o różnych preferencjach.

Gdzie na Mazury? Citybreak w Olsztynie – gotyk, przyroda i kosmos

Wiemy, że Olsztyn położony jest na Warmii, a nie Mazurach. Jako stolicę i największe miasto województwa oraz miejsce obfitujące w cenne zabytki zdecydowaliśmy jednak włączyć go do naszego zestawienia. Najważniejszy atut Olsztyna to na pewno bogactwo gotyckiej architektury na czele z Zamkiem Kapituły Warmińskiej, w którym kilka lat życia spędził sam Mikołaj Kopernik. Z wieży zamku rozciąga się imponujący widok na miasto. Stolica województwa warmińsko-mazurskiego jest też jednym z najbardziej zielonych miast Polski, a w jego granicach znajduje się 11 jezior. Niedaleko znajduje się ponadto obserwatorium astronomiczne ze świetnej jakości sprzętem projekcyjnym.

Gdzie na Mazury z rowerami? Szlak rowerowy „Wokół Doliny Rospudy”

Poprowadzony w okolicach Augustowa szlak rowerowy liczy niespełna 50 kilometrów. W połączeniu z niewielką ilością podjazdów (łącznie 340 metrów przy przewyższeniu 38 metrów) czyni to z niego idealną trasę dla mniej doświadczonych rowerzystów lub rodzin z dziećmi. Wycieczka to okazja do tego, by podziwiać piękno Puszczy Augustowskiej i Doliny Rospudy – terenów znanych ze swojego wyjątkowego przyrodniczego znaczenia. Na początek szlaku zlokalizowany w Augustowie najwygodniej jest dotrzeć samochodem. W przetransportowaniu jednośladów pomoże wam bagażnik dachowy lub montowany na hak holowniczy.

Gdzie pojechać na Mazury? Spływ kajakowy Omulwią. Po drodze opuszczona wieś

Mazury są bogate nie tylko w jeziora, ale też malownicze, spokojne szlaki, będące wprost idealną scenerią dla kajakowych spływów dla uczestników o różnym poziomie zaawansowania. Jedną z nich jest Omulew. Jednodniowy spływ warto zacząć we wsi Szuć i skończyć nieopodal Rekownicy – będzie wówczas liczył niecałe 10 kilometrów. Główną atrakcją jest rozciągający się wzdłuż prawego brzegu Rezerwat Małga będący ostoją rzadkich gatunków ptaków. Wysiadając z kajaka przy brodzie lub kładce, możecie ponadto dotrzeć do opuszczonej wsi Małga z ruinami kościoła i opuszczonym cmentarzem jej byłych mieszkańców. 

Gdzie warto pojechać na Mazury? Nadleśnictwo Mrągowo – legalny nocleg pod chmurką

Noclegi w lesie są od pewnego czasu legalne w naszym kraju w określonych miejscach. Oczywiście po spełnieniu pewnych warunków, dotyczących liczby uczestników biwaku, jego trwania oraz sposobu dotarcia na miejsce (wjazd do lasu samochodem wciąż jest zakazany). By zaznać uroków nieskażonej, mazurskiej przyrody, możecie wybrać się między innymi do Nadleśnictwa Mrągowo, gdzie wytyczono kilka obszarów. O tym, gdzie konkretnie możecie rozbić obóz, dowiedziecie np. ze strony Lasów Państwowych. 

Gdzie jechać na Mazury? Gołdap – uzdrowisko i centrum sportów zimowych

Gołdap to niewielkie miasteczko położone blisko granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Słynie nie tylko ze znajdującego się tu uzdrowiska z tężniami solankowymi, ale też z centrum sportów zimowych. Do miasta zjeżdżają kuracjuszki i kuracjusze chcący wyleczyć schorzenia reumatyczne, kardiologiczne, ginekologiczne lub po prostu uspokoić skołatane nerwy. W Gołdapi działa 5 wyciągów narciarskich 2 tysiące metrów tras zjazdowych i unikalny w skali północnej polski tor saneczkowy.

Inne pytania o porady

  1. Szybki słownik pojęć