Gdzie jechać na wakacje w maju? Podpowiadamy, jakie miejsce wybrać na majówkę

Samochodem na majówkę

Wyjazd na długi majowy weekend warto zaplanować z wyprzedzeniem. Jeśli jeszcze nie wiecie, gdzie chcielibyście wypocząć, przygotowaliśmy dla was kilka pomysłów. Znalazły się na niej zarówno odległe destynacje, do których najłatwiej dostać się samolotem, jak i miejsca bliżej naszego kraju. 

Gdzie na wakacje w maju? Malta

To wyspa obfitująca w atrakcje, a przy tym naprawdę mała – większość ciekawych miejsc uda się wam więc zwiedzić podczas tygodniowego pobytu. Co zobaczyć na Malcie? Lista jest naprawdę długa i obejmuje między innymi neolityczne świątynie, Błękitną Grotę (jaskinię położoną nad samym morzem), ruiny z okresu Starożytnego Rzymu, przepiękne plaże, zabytkowe kościoły i urokliwe uliczki Valletty. Malta położona jest właściwie na środku Morza Śródziemnego – taka lokalizacja daje pewność, że w maju wyspa przywita was piękną pogodą. 

Gdzie na urlop w maju? Gibraltar

Jeszcze przez moment pozostajemy w regionie Morza Śródziemnego, na celownik biorąc Gibraltar. Ten położony na południu Hiszpanii (ale pozostający pod brytyjską administracją) półwysep to miejsce wyjątkowe. To nie tylko najgęściej zaludniony i zabudowany obszar Europy, ale też jedyna część kontynentu, gdzie występują małpy. Ich siedlisko, monumentalna Skała Gibraltarska, to największa – dosłownie i w przenośni – atrakcja tego terytorium. Poza nią warto odwiedzić także zamek Maurów, tunele z czasów II wojny światowej i jaskinię św. Michała. Swoistą atrakcją jest też gibraltarskie lotnisko, którego pas startowy jest wytyczony na miejskich arteriach. 

Majówka 2022 – gdzie wyjechać? Gotlandia

Czas przenieść się znacznie bliżej naszego kraju – na położoną na Bałtyku Gotlandię. Możecie dostać się na nią samochodem, podróżując promem z Gdańska do Nynashamn, a następnie z Nynashamn do Visby – stolicy Gotlandii. Szwedzka wyspa to raj dla miłośników turystyki rowerowej. Warto więc zabrać ze sobą rowery, w czym pomoże odpowiedni bagażnik rowerowy. Na miejscu wytyczono wiele szlaków, z których kilka ma długość ponad 500 kilometrów. Po drodze zabytkowe kościoły, liczne muzea i przepiękne, nadmorskie krajobrazy.

Gdzie na wakacje w maju? Litwa

Będąca naszym sąsiadem Litwa to wprost idealny cel kilkudniowego, samochodowego wypadu (pakując się, pamiętajcie o boksie dachowym, który zapewni wam kilkaset dodatkowych litrów przestrzeni bagażowej). Dzięki jej niewielkiej powierzchni już w niecały tydzień zdołacie zwiedzić wiele atrakcji tego kraju. Które z nich zasługują na największą uwagę? My polecamy przede wszystkim obfitujące w zabytki Wilno i Kowno, malowniczo położony na wyspie zamek w Trokach, przepiękną przyrodę Mierzei Kurońskiej i zlokalizowaną nieopodal Mieszkuci Górę Krzyży.