Dezynfekcja samochodu i bagażnika. Poradnik o pojazdach prywatnych i służbowych

Dezynfekcja samochodu i bagażnika w czasie epidemii COVID-19

W dobie pandemii koronawirusa nie tylko skóra, ale także regularnie użytkowane powierzchnie powinny być dezynfekowane. O tym, jak powinna wyglądać dezynfekcja samochodu i bagażnika piszemy w najnowszym wpisie blogowym. 

Czego użyć do dezynfekcji samochodu?

Warto wiedzieć, po jakie środki sięgnąć do dezynfekcji samochodu. Eksperci zalecają preparaty na bazie alkoholu etylowego. Procentowe minimum, by produkt był skuteczny w walce z wirusami i bakteriami, to 60% (lub więcej). Na rynku dostępnych jest mnóstwo gotowych środków do dezynfekcji – również rekomendowanych do wnętrz pojazdów. Taki preparat można również wykonać samodzielnie – w najprostszej wersji będzie to 75 ml wysokoprocentowego spirytusu o stężeniu 95% z 25 ml wody (np. destylowanej lub hydrolatu). Uwaga: przed pierwszym użyciem samodzielnie zrobionego płynu, warto przetestować w małym, niewidocznym miejscu, jak reaguje na różne powierzchnie (karoserię, kierownicę i inne), by ich trwale nie zniszczyć.

Jeśli chodzi o powierzchnie, które da się wyprać (pokrowce, tapicerka i inne tekstylia), to warto wiedzieć, że temperatura zabójcza dla wirusów to minimum 56 stopni Celsjusza (lub wyższa). Jeżeli chcemy wyczyścić dywaniki, pokrowce i inne tkaniny, to należy nastawić program prania na minimum 60 stopni Celsjusza.

Częstotliwość dezynfekcji samochodu i powierzchnie, o których należy pamiętać

Wirusy na gładkich powierzchniach ze stali lub tworzywa sztucznego mogą przeżyć kilka dni, dlatego w dobie pandemii zalecana jest regularna dezynfekcja samochodu. Jeżeli mamy czas, to możemy sobie pozwolić na kwarantannę pojazdu. Jednak pozostawienie auta na kilka dni i nieużywanie go nie jest to stuprocentową gwarancją, że wnętrze będzie bezpieczne. W niektórych warunkach – np. w środowisku chłodnym i suchym – przeżywalność wirusów (w tym COVID-19) może wynosić od kilkunastu dni nawet do miesiąca.

Dezynfekcja samochodu – prywatnego i służbowego – jest istotna na powierzchniach, które są regularnie użytkowane. Szczególnie, gdy z pojazdu korzysta więcej niż jedna osoba, np. pozostali domownicy, współpracownicy itp. – należy pamiętać o:

  • klamkach,
  • drzwiach samochodu,
  • drzwiach bagażnika,
  • kierownicy,
  • drążku zmiany biegów,
  • tapicerce,
  • desce rozdzielczej,
  • ekranie nawigacji,
  • przyciskach sterujących.

Warto pamiętać również o wentylacji i kanalizacji – ich kanały można szybko i skutecznie wyczyścić i zdezynfekować ozonem, o którym piszemy więcej poniżej.

Kompleksowa dezynfekcja samochodu ozonem

Istnieje również możliwość skorzystania z ozonatora. Takie urządzenie można kupić, wypożyczyć lub skorzystać z usługi podmiotu, który oferuje odkażanie i dezynfekcję samochodu ozonem. Ozonator wstawia się do wnętrza pojazdu, ustawia obieg zamknięty i włącza na minimum 45 minut. Po tym czasie z całej kabiny usunięte zostaną wszelkie bakterie, drobnoustroje, a także nieprzyjemne zapachy.

Dezynfekcja bagażnika i innych akcesoriów

Nie tylko wnętrze pojazdu – karoseria, klamki czy kierownica – wymagają dezynfekcji. Również inne akcesoria, których powierzchnia jest stale dotykana, otwierana, zamykana. W przypadku boxów dachowych lub uchwytów (na rowery, narty, snowboard) również zalecana jest regularna ich dezynfekcja. Przy pomocy płynu wszystkie części, takie jak klamki i zapięcia, warto czyścić i odkażać. Jest to szczególnie istotne, gdy z pojazdu korzysta więcej niż jedna osoba – regularne odkażanie wszystkich powierzchni samochodu i akcesoriów, takich jak box, zagwarantuje bezpieczeństwo i higienę ich użytkowników.

Inne pytania o montaż i konserwacja

  1. Szybki słownik pojęć