Czym różnią się boxy dachowe i jaki box wybrać?

Box dachowy na samochodzie

Boxy dachowe to szczególny rodzaj bagażników samochodowych, umożliwiających bezpieczny transport sprzętu narciarskiego, walizek oraz innych przedmiotów. Jakimi kryteriami należy kierować się przy wybieraniu odpowiedniego boxa dachowego? Czym różnią się od siebie poszczególne modele?

Ciężar bagażnika

Boxy samochodowe stają się coraz bardziej popularne wśród polskich kierowców – są bardzo praktyczne, zwiększają przestrzeń ładunkową auta i pozwalają na przewożenie dodatkowego bagażu. Zastanawiasz się, jaki box wybrać?

W pierwszej kolejności warto dostosować jego rodzaj do modelu auta, pamiętając o tym, że bagażnik ma określony ciężar, a także uwzględniając konieczność zamontowania tzw. relingów dachowych. Najlepiej decydować się na lekkie konstrukcje, które pozwolą umieścić na dachu samochodu więcej kilogramów. Konstrukcja boxa powinna być uzależniona także od masy bagażu, który chcemy przewozić – w sprzedaży dostępne są modele z dodatkowo wzmocnionym spodem. Stalowe płaskowniki zwiększają wytrzymałość boxa oraz usztywniają go.

Aerodynamiczne boxy dachowe

Waga boxa to oczywiście nie wszystko – wybierając konkretny model, należy też zwrócić uwagę na jego wymiary. Jest to szczególnie ważne w przypadku przewożenia nart – umieszczony na dachu bagażnik musi przecież odpowiadać ich długości, a często także mieścić kilka par. Do najdłuższych należy model Packline F Elegance. Nie bez znaczenia jest także wysokość boxa – im większa, tym więcej toreb podróżnych lub innych pakunków możemy zapakować. W tym miejscu warto jednak podkreślić, że wyższe modele powodują wzmożone zużycie paliwa, dlatego szczególnie polecane są boxy samochodowe o opływowych kształtach, które posiadają specjalne wytłoczenia i dzięki temu nie zwiększają oporów powietrza. Z kolei modele o obniżonym profilu są polecane osobom posiadającym niski garaż.

Komfort i bezpieczeństwo

Kolejnym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę przy wybieraniu bagażnika dachowego jest komfort jego użytkowania. Warto w tym miejscu uwzględnić przede wszystkim sposób otwierania boxa oraz wyposażenie dodatkowe – akcesoria ułatwiające zamocowanie bagażu, przegrody, pokrowce zabezpieczające przed porysowaniem, lampki oświetlające wnętrze boxa, a także specjalne siatki mocujące. Wyjątkowo bogate wyposażenie posiada model Thule Excellence.
W sprzedaży dostępne są też boxy samochodowe otwierane jednostronnie (zazwyczaj od strony pasażera), dwustronnie, a także z trzech stron jednocześnie.
Przed zakupem konkretnego produktu warto również sprawdzić sposób mocowania boxa do dachu – modele takie jak np. Thule Touring S wyposażono w system FastClick, dzięki któremu montaż przebiega szybko i jest maksymalnie bezpieczny. Z kolei zabezpieczeniu zawartości boxa dachowego przed osobami niepowołanymi służy centralny zamek.

Czynniki estetyczne

Chcesz żeby bagażnik dachowy idealnie pasował do wyglądu Twojego auta? Pamiętaj, że boxy dachowe zazwyczaj są dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych – srebrnej i czarnej. Te z kolei można podzielić na błyszczące i matowe. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy – błyszcząca wygląda bardzo stylowo, a matowa jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości.

Inne pytania o boxy dachowe

  1. Mam mało miejsca w garażu, gdzie mam przechowywać box, kiedy go nie potrzebuje?
  2. Czy mogę jeździć z boxem na dachu przez cały czas?
  3. O czym jeszcze warto pamiętać?
  4. Jak mam myć boxa?
  5. Jak mocuje się boxa na dachu?
  6. Czym się różnią box X i Y? Który mam wybrać?
  7. Szybki słownik pojęć