Czy można przewozić rower wewnątrz samochodu?

Rowerzysta przewożący rower samochodem

Chociaż najwygodniej jest przewozić rower na zewnątrz auta, to w pewnych sytuacjach można w tym celu wykorzystać przestrzeń bagażową. Jak to zrobić? Kiedy transport roweru w samochodzie jest możliwy?

Rower wewnątrz samochodu czy na zewnątrz?

Już niedługo na dobre rozpocznie się sezon rowerowy. Jeśli w tym roku planujecie wyprawy dalsze niż te po lokalnych szlakach, warto już teraz zastanowić się, w jaki sposób dowieziecie rowery na miejsce. Wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki. Zwykle są to jednak sposoby zakładające transport na zewnątrz samochodu – na bagażniku dachowym lub specjalnej platformie montowanej na haku holowniczym. Poza tym na rynku dostępne są też mniej popularne przyczepy.

Jeśli jednak z jakichś przyczyn przewiezienie roweru na zewnątrz nie jest możliwe, warto rozważyć transport we wnętrzu auta. Nie będzie to wprawdzie tak wygodne i bezpieczne, jak skorzystanie z bagażnika lub platformy, ale w niektórych przypadkach okaże się jedynym wyjściem – na przykład gdy na trasie jest dużo przeszkód mogących uszkodzić jednoślady lub istnieje podwyższone ryzyko ich kradzieży. Jak jednak przetransportować rower wewnątrz samochodu?

Czy można przewozić rower w samochodzie? Tak, ale…

Na wstępie warto zaznaczyć, że przewiezienie roweru w bagażniku miejskiego kompakta będzie w najlepszym wypadku karkołomnie trudne, a zwykle okaże się niemożliwe. W najlepszej sytuacji są właściciele rodzinnych minivanów, w których dużych bagażnikach zmieszczą się dwa odpowiednio przygotowane rowery. By uniknąć ich przemieszczania w trakcie jazdy, warto dokupić przystosowane do użytku w danym modelu auta uchwyty stabilizujące.

Przewiezienie roweru w samochodzie może też być możliwe w nieco mniejszych samochodach. W takim wypadku konieczny jednak okaże się demontaż niektórych części – przede wszystkim kół. Nadal jednak w ten sposób nie zorganizujemy dużego, kilkuosobowego wyjazdu. W bagażniku może też zabraknąć miejsca na pozostałe bagaże. Sporym minusem jest poza tym wygoda – a właściwie jej brak – takiego rozwiązania. Dlatego planując regularne przewożenie trzech lub nawet czterech jednośladów, lepiej wyposażyć się w specjalny bagażnik rowerowy lub platformę.

Rower wewnątrz auta. A może zakup składanych jednośladów?

Jeśli jeszcze nie kupiliście rowerów lub jesteście gotowi na ich zmianę, ciekawą alternatywą może okazać się zakup składanych jednośladów. Dzisiejsze składaki tylko w niewielkim stopniu przypominają swoje siermiężne odpowiedniki znane z poprzedniej epoki. To nowoczesne rowery, którymi można jeździć po zdecydowanej większości nizinnych szlaków. W wielu modelach można ponadto zamontować bagażnik wraz z niezbyt dużymi sakwami.

Inne wyjście to przerobienie swojego roweru w ten sposób, by jego demontaż był jak najszybszy i najmniej kłopotliwy. Pomogą w tym szybkozamykacze, których można użyć do zakładania i zdejmowania kół. Dostępne są też zaciski obejmy sztycy podsiodłowej z szybkozamykaczem – dzięki nim szybko wyjmiecie siodełko wraz ze wspornikiem z ramy roweru.