Co wziąć na wyjazd pod namiot i jak się spakować?

Wyjazd pod namiot

Wakacyjny wyjazd pod namiot będzie tym przyjemniejszy, im lepiej się do niego przygotujesz. Jak to zrobić? Co z sobą zabrać i jak się spakować? Przeczytaj nasz mini-poradnik.

Wyjazd pod namiot to zawsze dobry pomysł

Już za kilka tygodni zacznie się sezon wakacyjny. Zapewne w tym roku, podobnie jak w poprzednim, wiele osób zamiast zagranicznych wyjazdów wybierze podróże po Polsce.

Jednym z ciekawych i przyjemnych sposobów na spędzenie urlopu jest wyjazd na łono natury – pod namiot. Jednak aby wypoczynek pod namiotem nie okazał się źródłem frustracji, należy odpowiednio się do niego przygotować. Jeśli tegoroczny biwak będzie twoim pierwszym, warto skorzystać z naszego poradnika, w którym omawiamy najważniejsze elementy turystycznego ekwipunku.

Wyjazd pod namiot – porady. W co się zapakować?

Zanim zaczniesz zastanawiać się, co wziąć pod namiot, musisz wybrać odpowiedni sposób na spakowanie wszystkich przedmiotów. Poszczególne elementy ekwipunku nie są co prawda ciężkie, ale zazwyczaj nie należą też do najmniejszych. Najprawdopodobniej nie zdołasz więc upchnąć wszystkiego w bagażniku samochodowym. Dlatego przed letnimi wojażami warto wyposażyć się w box dachowy, dzięki któremu przestrzeń załadunkowa samochodu wzrośnie nawet o 500 litrów. Tego, jak poprawnie spakować boks, dowiesz się z innego artykułu na naszym blogu: Jak zapakować box dachowy?

Co wziąć pod namiot? Namiot i sprzęt do spania

Kemping nie może obyć się bez namiotu. To właśnie ten element ekwipunku w największym stopniu wpływa na wygodę i bezpieczeństwo wypoczynku. By spać w komfortowych warunkach, bez skraplania się wilgoci na ściankach, koniecznie wybierz namiot z tropikiem i wykonaną z przewiewnego materiału sypialnią. Zwróć też uwagę na nieprzemakalność tropiku i wybierz model, w którym ten parametr będzie jak największy.

Kolejna kwestia to posłanie. Turyści piesi czy rowerowi najczęściej wybierają karimaty lub maty samopompujące. Takie produkty są lekkie, ale nie gwarantują optymalnego komfortu spania. Podczas samochodowego wyjazdu nie musisz martwić się wagą – dobrze więc wybrać materace dmuchane. Śpiwory zaś powinny być dobrane do warunków termicznych. Przy ich wyborze sprawdź temperaturę komfortu – zwykle podana jest na pokrowcu.

Najważniejsze akcesoria kuchenne na wyjazd pod namiot

Plenerowe gotowanie jest dużą atrakcją letniego wyjazdu. Dlatego nie zaniedbuj sprzętu do gotowania. Podstawa to oczywiście kuchenka. W czasie samochodowych podróży najlepiej sprawdzają się modele zasilane gazem. Ze względu na brak ograniczeń wagowych, możesz śmiało sięgnąć po największe kartusze lub butle. Przy wyborze naczyń do gotowania zwróć uwagę na ich pojemność – powinna być dobrana do liczby uczestników.

Co jeszcze wziąć pod namiot? Przydatne drobiazgi

Z apteczki najlepiej w ogóle nie skorzystać, ale koniecznie musi się ona znaleźć w bagażu podczas wakacyjnej podróży. Oprócz standardowego samochodowego wyposażenia powinna zawierać także środki przeciwko ukąszeniom owadów i maść na urazy. Nie zapomnij też o kosmetyczce, scyzoryku, latarkach i lampkach (koniecznie z zapasowymi bateriami) i ręcznikach szybkoschnących. Dobrze też przygotować się na awaryjne sytuacje i zabrać z sobą powerbank oraz filtr do wody.