Bezpieczna jazda i transport roweru w czasie epidemii

Jak jeździć i przewozić rower w czasie epidemii? Poradnik

Jak w dobie pandemii koronawirusa jeździć rowerem, by było to bezpieczne, higieniczne i zgodne z przepisami? Jak wygląda przewóz jednośladu pociągiem lub samochodem osobowym? Na te pytania odpowiadamy w najnowszym wpisie blogowym.

Rower? Doskonały wybór na czas pandemii

Wiele placówek i służb porządkowych, np. policja, poleca rower jako doskonały środek transportu w czasie pandemii koronawirusa. Osoby, których dystans do pracy jest na tyle duży, że nie są w stanie pokonać tej trasy pieszo, chętnie przesiadają się na jednoślady. W dużych miastach w wiele miejsc da się dojechać bezpieczną i przystosowaną do tego środka transportu ścieżką rowerową. Rower jest ekologiczny, ekonomiczny i – w porównaniu np. do komunikacji miejskiej – znacznie bardziej bezpieczny dla podróżujących.

W czasie pandemii – poza specjalnymi środkami ostrożności, mającymi na celu zabezpieczenie uczestników ruchu drogowego przed COVID-19 – przestrzegać należy wszystkich zasad, jakie są obowiązujące w polskich przepisach. Warto pamiętać o białym świetle pozycyjnym z przodu, czerwonym z tyłu, działających hamulcach i dzwonku lub innym sygnale ostrzegawczym.

Jak jeździć rowerem w czasie epidemii?

Na wstępie warto napisać, że jakakolwiek aktywność fizyczna – nie tylko rower, ale także spacery, bieganie lub inne dyscypliny – są wskazane. Gdy pracujemy zdalnie lub uczymy się online, a ulubione obiekty sportowe są nieczynne lub dostęp do nich mocno ograniczony, warto skorzystać z każdej okazji, by spełnić minimum dziennej aktywności fizycznej. Rower to jeden z pomysłów, by zrealizować ten plan.

Jak jeździć rowerem w czasie epidemii? Najważniejsza kwestia to zachowanie dystansu. W momencie pisania tego tekstu zalecana minimalna odległość między jednym a drugim rowerzystą wynosi 2 metry. Dystans obowiązuje również podczas wymijania innych rowerzystów, a także np. w stojąc na pasach i czekając na zielone światło.

Jeśli chodzi o zakrywanie twarzy, to obecnie zniesiono ten obowiązek. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, dla lepszego własnego samopoczucia lub poczucia bezpieczeństwa, by jeździć rowerem w maseczce ochronnej – nie jest to zabronione. Podczas przerw na trasie rowerowej warto popracować nad pozbyciem się nawyku dotykania powierzchni: poręczy, ławek, stołów, płotów itp. Mogą być zanieczyszczone, dlatego lepiej ich unikać i w miarę możliwości nie mieć z nimi kontaktu, a także nie stawiać na nich swoich rzeczy.

Po wycieczce rowerowej ubrania najlepiej od razu wrzucić do pralki, podobnie inne akcesoria, która można prać w automacie (np. rękawice kolarskie). By zneutralizować zagrożenie COVID-19, zalecane jest pranie w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza. Poza strojem i akcesoriami kolarskimi, czyszczenia wymaga również sam rower. Po trasie warto poświęcić trochę czasu, by wszystkie powierzchnie, z którymi mieliśmy styczność: kierownica, siodełko i inne części, zdezynfekować odpowiednim środkiem. Dezynfekcji wymaga również bidon i maseczki ochronne. Rowerzystom zaleca się regularne i dokładne mycie rąk – zarówno przed, jak i po każdej jeździe jednośladem.

Jak przetransportować rower w czasie epidemii?

Przetransportowanie roweru pociągiem w dobie pandemii jest mocno utrudnione. Z uwagi na nowe okoliczności, rozkłady pociągów są okrojone. Nie tylko mniej pociągów kursowało i kursuje, ale także z rozkładów jazdy wykluczono wiele składów, przez co wagony, w których można byłoby przewozić rowery, były wyłączane z pociągów. Zainteresowanie podróżami pociągiem w ostatnich miesiącach było bardzo małe, a przewozem rowerów praktycznie zerowe. Obecnie powoli przywracane są niektóre kursy pociągów na bardziej uczęszczanych trasach, jednak mając na uwadze nowe okoliczności, lepiej przed kupieniem biletu zapytać, czy będzie tam wagon z miejscami na rowery.

Przetransportowanie roweru własnym samochodem w dobie pandemii prawie się nie zmieniło. Rowery nadal można przewozić na dachu pojazdu (potrzebne są do tego uchwyty rowerowe) lub na platformie (bagażnik na hak). Należy pamiętać o regularnej dezynfekcji wszystkich części bagażnika, które mają styczność ze skórą ich użytkowników: zapięć, zamków, otwarć i zamknięć itp. To istotne szczególnie, gdy z pojazdu korzysta na zmianę kilka różnych osób – również spoza grona domowników.

Inne pytania o niezbędnik kierowcy

  1. Wybieram uchwyty rowerowe, na co zwrócić uwagę?
  2. Wybieram platformę, na co zwrócić uwagę?
  3. Co wybrać, platformę na hak holowniczy, czy uchwyt rowerowy na dach?
  4. Szybki słownik pojęć