Bagażnik dachowy – ile może wystawać? Aktualnie obowiązujące przepisy

Ile może wystawać bagażnik dachowy? Aktualne przepisy

Po wakacyjnym wyjeździe powinny zostać jedynie wspomnienia i pamiątki. By nie dołączył do nich mandat za nieprawidłowe przewożenie bagaży na dachu, warto zapoznać się z dotyczącymi tego przepisami. Jak więc korzystać z bagażnika dachowego w sposób zgodny z przepisami ruchu drogowego?

Bagażnik dachowy to sprzęt przydatny nie tylko podczas wakacyjnych wypadów, ale też w innych sytuacjach. Przy wyborze modelu warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na jego funkcjonalność, ale też zgodność z aktualnie obowiązującymi przepisami. Decydując się na źle dobrany bagażnik, ryzykujemy bowiem nie tylko frustrację (a w skrajnych sytuacjach nawet bezpośrednie zagrożenie dla siebie i innych użytkowników drogi). Konsekwencją może też być otrzymanie mandatu w wysokości nawet 500 złotych.

By bagażnik dachowy pomyślnie przeszedł kontrolę drogową, musi spełnić określone wymagania. Dotyczą one między innymi sposobu umieszczenia i zamocowania ładunku, jego rodzaju oraz wystawania poza obrys samochodu. Te zasady warto poznać przed kupnem bagażnika i upewnić się, że dany model po montażu na dachu, nie będzie wystawał więcej niż pozwalają na to przepisy ruchu drogowego. Kiedy jednak zachodzi takie ryzyko? Na to pytanie odpowiadamy w naszym nowym wpisie. Wyjaśniamy też, jak wybrać box dachowy do samochodu oraz zamocować ładunek, by nie narazić się na karę finansową.

Ile może wystawać bagażnik? Co na ten temat mówią przepisy?

Jeśli chodzi o bagażnik dachowy, najważniejsze przepisy dotyczą jego wystawania poza obrys auta.  Ile może wystawać box dachowy w myśl obowiązującego aktualnie prawa? Zacznijmy od tego, że maksymalna szerokość samochodu wraz z umieszczonym na dachu nie może przekraczać 2,55 metra. W praktyce o to bardzo trudno, bo zwykle ładunki umieszczamy wzdłuż auta, a nie w poprzek. Warto jednak o tym pamiętać.

Jeśli chodzi wystawanie z przodu pojazdu, przepisy zezwalają na to, by ładunek znajdował się maksymalnie 50 centymetrów od zderzaka, przy czym odległość od siedzenia kierowcy nie może przekroczyć 1,5 metra. Przód ładunku musi być oznaczony przy pomocy pomarańczowej chorągiewki lub dwóch par pasów – białych i czerwonych. Po zmroku lub w warunkach ograniczonej widoczności niezbędne jest ponadto użycie białej lampy pozycyjnej. Z tyłu ładunek przewożony na dachu może zaś wystawać maksymalnie 2 metry za obrys pojazdu. Ponadto należy oznaczyć go czerwoną chorągiewką, a jeśli widoczność jest słaba – również czerwoną lampą.

Kiedy dowiedzieliśmy się już, jak dobrać box dachowy do samochodu, pora poznać przepisy dotyczące mocowania ładunku. W razie kontroli drogowej, policjanci będą mogli ukarać nas mandatem nie tylko za nieprzepisowe rozmiary bagażnika, ale też nieprawidłowe zamocowanie ładunku lub jego zawartość. By tego uniknąć, upewnijmy się, że nasz ładunek:

  • nie powoduje przekroczenia dopuszczalnego nacisku na osie pojazdu;
  • nie wpływa na na stabilność samochodu oraz nie utrudnia kierowania;
  • nie ogranicza kierowcy widoczności drogi;
  • nie zasłania świateł samochodu i tablic rejestracyjnych;
  • wysokość auta wraz z ładunkami nie przekracza 4 metrów;
  • nie wydziela przykrej woni ani nie wygląda odrażająco.

Inne pytania o boxy dachowe

  1. Mam mało miejsca w garażu, gdzie mam przechowywać box, kiedy go nie potrzebuje?
  2. Czy mogę jeździć z boxem na dachu przez cały czas?
  3. O czym jeszcze warto pamiętać?
  4. Jak mam myć boxa?
  5. Jak mocuje się boxa na dachu?
  6. Czym się różnią box X i Y? Który mam wybrać?
  7. Szybki słownik pojęć