Bagażnik czy przewoźnik – co wybrać do transportu roweru?

Co wybrać do transportu roweru - bagażnik na dach czy usługę przewoźnika?

Transport roweru może być źródłem sporych problemów. Co wybrać do przewozu swojego jednośladu – bagażnik czy usługę transportową? Podpowiadamy, jakie rozwiązanie będzie lepsze w różnych sytuacjach.

Stosunkowo niewielkie odległości z powodzeniem można pokonać na dwóch kółkach. Sytuacja się jednak komplikuje, kiedy chodzi o dystans powyżej kilkudziesięciu kilometrów – zwłaszcza, jeśli zależy nam na czasie, a poza samym rowerem musimy przetransportować również inne przedmioty. W takich sytuacjach musimy zdać się na samochody. Do wyboru mamy kilka opcji – przewiezienie jednośladów wykorzystując specjalny bagażnik rowerowy, w przestrzeni transportowej auta dostawczego lub skorzystanie z usług specjalistycznych firm.

Które z tych rozwiązań będzie najlepsze? To zależy od wielu czynników: celu wyjazdu, naszych możliwości lub liczby rowerów. W tym poradniku wyjaśniamy, jakie wady i zalety mają poszczególne opcje i w jakich sytuacjach powinniśmy zdecydować się na jedną z nich.

Transport roweru na dachu lub haku

Zacznijmy od tego, że to rozwiązanie jest dostępne wyłącznie dla osób dysponujących własnym autem. Na kupno bagażnika rowerowego warto zdecydować się z kilku powodów – najważniejsze to:

  • niskie koszty przy częstych podróżach – choć zakup bagażnika wiąże się z wydatkiem od kilkuset do kilku tysięcy złotych, to w przypadku częstych podróży może on się szybko zwrócić, bo pojedynczy wyjazd będzie tańszy niż każdorazowe skorzystanie z usług przewoźnika,
  • niezależność – własnym autem może przewieźć rower właściwie w dowolnym momencie, nie zważając na terminy firm transportowych. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku częstych podróży na stosunkowo niewielkie odległości,
  • wygoda i oszczędność czasu – zlecenie transportu roweru firmie wiąże się z pewnymi formalnościami, których posiadacze auta z odpowiednim bagażnikiem mogą w prosty sposób uniknąć,
  • różnorodność modeli – bagażniki rowerowe dostępne są w różnych wersjach. Znajdziemy wśród nich modele montowane na dachu, tylnej klapie lub haku holowniczym. Bez trudu znajdziemy więc opcję dopasowaną do naszych potrzeb, ilości przewożonych rowerów oraz specyfiki auta.

Transport roweru w samochodzie dostawczym

To rozwiązanie dostępne dla stosunkowo niewielkiej liczby osób, ale posiadające niekwestionowane zalety. Przy odpowiednim zamocowaniu, rowery są zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Przewożone w ten sposób rowery nie zaburzają też właściwości jezdnych, czyli zachowania samochodu na drodze.

Transport roweru z firmą przewozową

Transport roweru przez specjalistyczną firmę wiąże się z wieloma korzyściami. Najważniejsze argumenty przemawiające za tym rozwiązaniem to:

  • dostępność dla osób bez własnego samochodu, a także tych, którzy – na przykład ze względu na przeprowadzkę – na dachu wolą przewieźć inne bagaże,
  • możliwość przewiezienia roweru na duże odległości – ma znaczenie przede wszystkim, kiedy wybieramy się w długą podróż, a drogę planujemy pokonać samolotem, autobusem lub pociągiem,
  • możliwość wysyłki roweru – jest szczególnie istotna jeśli rower kupujemy lub sprzedajemy za pośrednictwem internetu i musimy przetransportować go na znaczną odległość.

Inne pytania o porady

  1. Wybieram uchwyty rowerowe, na co zwrócić uwagę?
  2. Wybieram platformę, na co zwrócić uwagę?
  3. Co wybrać, platformę na hak holowniczy, czy uchwyt rowerowy na dach?
  4. Szybki słownik pojęć