Aktywny wypoczynek w Europie. 6 pomysłów na wakacje na sportowo

Samochód z boksem dachowym i platformą na rowery jadący na aktywny wypoczynek w Europie

Nudzą was urlopy w nadmorskich kurortach wraz ze standardowym zestawem atrakcji? Dobrze to rozumiemy. Dlatego przygotowaliśmy dla propozycje na aktywny wypoczynek w Europie. Sprawdźcie naszą listę 6 pomysłów na sportowo!

Pomysł na wakacje na sportowo

Przy tworzeniu zestawienia skupialiśmy się na tym, byście mogli łatwo dojechać na miejsce własnym samochodem. Są w nim wprawdzie pozycje z drugiej strony Bałtyku, ale dzięki połączeniom promowym morze nie będzie stanowić większej przeszkody. Bez względu na to, czy wolny czas lubicie spędzać w kajaku, na rowerze czy też pieszo lub wspinając się – znajdziecie tu propozycje dla siebie. Nie pozostaje więc innego, jak przygotować sprzęt, zapakować bagażnik lub box dachowy i ruszać w drogę!

Aktywny wypoczynek w Europie: kajakiem przez bałtyckie szkiery (Szwecja, Finlandia)

Nadbałtycki krajobraz Szwecji i Finlandii znacząco różni się od tego, który znamy z polskiego wybrzeża. Nie znajdziecie tu wielu szerokich, piaszczystych plaż. Zamiast nich możecie za to podziwiać strome, skaliste brzegi, małe wysepki i bardzo czystą, wręcz kryształową wodę. Własnym samochodem na drugą stronę Bałtyku dotrzecie, korzystając z promów – odpływają ze Świnoujścia (do Ystad) oraz Gdańska (do Nynäshamn).

Wakacje na sportowo w Europie: kajakiem po Gauji (Łotwa)

Kolejna propozycja dla miłośników wiosłowania to łotewska rzeka Gauja. Kajakarzom oferuje ona niepowtarzalne krajobrazy zdominowane przez wysokie brzegi zbudowane z żółtego piaskowca. Rzeka w przeważającej części płynie przez tereny leśne, a nad jej brzegami ulokowane są malownicze miasteczka i zamki. Cały spływ ma długość 450 kilometrów i cechuje się zmiennym stopniem trudności, chociaż poradzą sobie z nim nawet średnio doświadczeni kajakarze.

Aktywny odpoczynek – Europa: rowerem przez Bornholm (Szwecja)

Pozostańmy jeszcze przez chwilę w nordyckich klimatach, ale dla odmiany przesiądźmy się z kajaka na dwa kółka. Bornholm to jeden z regionów szczególnie lubianych przez miłośników rowerowych wypraw. Licząca ponad 200 kilometrów sieć dobrze utrzymanych i oznakowanych szlaków oraz niepowtarzalne bałtyckie krajobrazy to najważniejsze argumenty przemawiające za odwiedzeniem szwedzkiej wyspy. Na Bornholm docierają promy z Kołobrzegu i Świnoujścia.

Aktywny urlop w Europie: rowerem po Dolinie Dunaju (Austria)

Przecinający całą Austrię szlak rowerowy po Dolinie Dunaju to blisko 250 kilometrów ciągle zmieniających się krajobrazów, 1500 metrów przewyższeń, wielkie zamki, malownicze winnice i kilkanaście wieków historii, którą można wyczuć na każdym kroku. Jeśli szukacie sposobu na aktywny urlop na rowerze i macie przynajmniej elementarne doświadczenie w podjazdach – to może być propozycja dla was.

Wakacje na sportowo w Europie: pieszo przez Camino de Santiago (Europa)

Jeżeli aktywny wypoczynek to dla was przede wszystkim piesze wędrówki i dobrze czujecie się w długich dystansach, polecamy system tras pielgrzymkowych wiodących do hiszpańskiego Santiago de Compostela. To propozycja nie tylko dla religijnych osób. Oplatająca cały kontynent sieć dróg daje niezwykłe możliwości spotkania ludzi z całego świata. Nie musicie oczywiście przebyć całego szlaku pieszo, warto dojechać autem np. do Niemiec czy Francji i stamtąd ruszyć w drogę – choćby sto kilometrów – i poczuć atmosferę jednego z najstarszych szlaków.

Aktywny wypoczynek w Europie: wspinaczka w Skalnym Mieście (Czechy)

Czeskie Adršpach to kompleks piaskowcowych skał, które nie bez powodu nazywane są Skalnym Miastem. Poszczególne formacje naprawdę przypominają gęstą, miejską zabudowę i szczególne wrażenie robią w czerwono-żółtej, jesiennej szacie, chociaż warto odwiedzić je o każdej porze roku. Miejsce dostępne jest dla „zwykłych” turystów, a po uzyskaniu specjalnej zgody – także wspinaczy. Z Polski najłatwiej dojedziecie do Adršpach przez przejście graniczne Mieroszów-Meziměstí.